2024 m. gegužės mėn.

Santuokos sakramento

Sakramentai yra Kristaus įsteigti ir Bažnyčiai perduoti veiksmingi malonės ženklai, kuriais mums teikiamas dieviškasis gyvenimas. Regimos apeigos švenčiant sakramentus paženklina ir kiekvienam sakramentui būdingas malones. Sakramentai duoda vaisių tiems tikintiesiems, kurie juos priima reikiamai pasirengę. (pgl. Katalikų Bažnyčios Katekizmą – 1131)

Santuokos sakramentas

Santuokos ryšį tarp krikščionių Viešpats Kristus iškėlė į sakramento garbę. Šis santuokinis ryšys visam gyvenimui sujungia vyrą ir moterį ir savo prigimtimi yra skirtas sutuoktinių bendrystei ir gerovei, taip pat vaikų gimdymui ir auklėjimui. ( Kauno Arkivyskupijos Antrojo Sinodo nutarimai, 980 )

Sužadėtinių rengimo Santuokos sakramentui tvarka:

Sužadėtinių rengimas santuokai apima tris etapus:

·               tolimas rengimas vyksta nuo ankstyvos vaikystės per visą auklėjimo procesą šeimoje, mokykloje ir įvairiose grupėse;

·               artimas rengimas prasideda paauglystėje ir vykdomas per jaunimo lytiškumo ugdymą bei rengimo šeimai programas;

·               tiesioginis rengimas apima laikotarpį nuo sužadėtuvių apeigų arba vyro ir moters apsisprendimo tuoktis iki Santuokos sakramento priėmimo.

Tiesioginis rengimas Santuokos sakramentui vyksta pagal Lietuvos Vyskupų Konferencijos patvirtintą programą.

Bendra pasirengimo programos trukmė turėtų būti ne mažiau kaip 10 susitikimų, kurie truktų nuo 1,5 iki 2 val.

Dalis susitikimų skiriama katechezei. Juose sužadėtiniai atnaujina ir pagilina tikėjimo tiesas. Kiti susitikimai vyksta Šeimos centruose. Juose sužadėtiniai sutvirtina savo apsisprendimą krikščioniškai gyventi sakramentinėje santuokoje.

Besirengiantys priimti Santuokos sakramentą turėtų kreiptis į savo parapijos kleboną ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius.

Už sužadėtinių pasirengimą Santuokos sakramentui tiesiogiai atsakingas parapijos klebonas. Jis rūpinasi, kad sužadėtiniai dalyvautų pasirengimo Santuokos sakramentui katechetinėje ir šeimos centro vykdomoje programoje. Šeimos centro pasirengimo programos dalis sužadėtiniams yra išskirtinai įpareigojanti.

Į kunigą besituokiantieji kreipiasi asmeniškai. Tėvai ir kiti artimieji asmenys kviečiami tada, kai reikia paliudyti sužadėtinių Krikštą, laisvą būklę ar atsakyti į santuokos galiojimui svarbius klausimus.

Visi tikintieji turi juridinę pareigą pranešti klebonui ar Vietos ordinarui [vyskupui] iki santuokos sudarymo apie jiems žinomas kliūtis, kad būtų galima išvengti santuokos niekinumo su visais iš to kylančiais padariniais.

Santuokos sakramentui sužadėtinius rengiantis kunigas užpildo ikisantuokinės apklausos anketą su kiekvienu iš sužadėtinių atskirai.

( parengta pagal Kauno Arkivyskupijos Antrojo Sinodo nutarimus,  982 – 991 )

Sužadėtiniai turi pateikti šiuos dokumentus:

• krikšto pažymas iš tų bažnyčių, kuriose yra krikštyti, bei laisvo stovio pažymas;
  • jei tuokiamasi nei jaunojo, nei jaunosios parapijoje – savo parapijos klebono leidimą tuoktis trečiojoje parapijoje;
  • pažymą iš Šeimos centro apie išklausytą Pasirengimo santuokos sakramentui kursą;
  • pasus.