2024 m. balandžio mėn.

Ligonių Sakramentas:

Sakramentai yra Kristaus įsteigti ir Bažnyčiai perduoti veiksmingi malonės ženklai, kuriais mums teikiamas dieviškasis gyvenimas. Regimos apeigos švenčiant sakramentus paženklina ir kiekvienam sakramentui būdingas malones. Sakramentai duoda vaisių tiems tikintiesiems, kurie juos priima reikiamai pasirengę. (pgl. Katalikų Bažnyčios Katekizmą – 1131)

Ligonių patepimo sakramentas

Šventuoju ligonių patepimu ir kunigo malda visa bažnyčia paveda ligonius kenčiančiam ir išaukštintam Kristui, kad juos sustiprintų ir gelbėtų. Šis sakramentas yra ypatinga Šventosios Dvasios dovana, susivienijimas su Kristaus kančia, bažnytinė malonė ir, jeigu būtų tokia Dievo valia, pasirengimas paskutinei kelionei.

Liga ir kentėjimai visada buvo sunkiausi išmėginimai žmogaus gyvenime. Sirgdamas žmogus pajunta savo bejėgiškumą ir ribotumą. Ligonis gali jausti nerimą, užsisklęsti savyje, kartais net prarasti viltį ir maištauti prieš Dievą. Bet liga taip pat gali padėti žmogui subręsti ir įžvelgti tai, kas gyvenime esminga. Dažnai ji paskatina ieškoti Dievo ir prie jo sugrįžti.

Pagrindiniai ligonių sielovados tikslai:

·               stiprinti ligonio pasitikėjimą Dievu;

·               stiprinti ir palaikyti ligonio pastangas ir viltį nugalėti ligą;

·               skatinti sergantįjį sekti kenčiantį Kristų;

·               drąsinti jį priimti savo kryžių;

·               padėti jam suvokti kančios ir ligos prasmę;

·               padėti pasirengti priimti Ligonių patepimo sakramentą;

·               skatinti artimųjų ir slaugytojų atjautą ligoniams.

Tikintieji turi gerai suvokti, jog Ligonių sakramentu meldžiama ligoniui dvasinės ir fizinės sveikatos, kad šios antgamtinės pagalbos dėka ligonis gautų jėgų kantriai iškęsti ligą, ją nugalėti ir pasveikti. Taip pat šis sakramentas yra ypatinga gailestingojo Dievo malonė, padedanti susitaikyti su Viešpačiu.

Ligonių patepimo sakramentą galima teikti rimtai sergančiam ligoniui, taip pat prieš operaciją. Senyvo amžiaus žmonės taip pat gali jį priimti, jei itin nusilpsta, nors ir neserga rimta liga. Ligonių sakramentas gali būti kartojamas, jei ligonis priėmęs patepimą pasveiko, tačiau vėl susirgo ar tos pačios ligos metu labai pablogėjo sveikata. Sergantiems vaikams šventą patepimą galima teikti tada, kai jie suvokia šio sakramento esmę ir naudą. Ligonių sakramentas neteikiamas tiems, kurie užsispyrusiai pasilieka sunkioje nuodėmėje.

Bendruomeniniu būdu ligonių patepimo sakramentas švenčiamas per šv.Mišias arba šalia jų, laikantis bažnytinės teisės reikalavimų ir liturginių nuostatų. Esant poreikiui, parapijose galima rengti Vidinio išgydymo pamaldas.

( parengta pagal Kauno Arkivyskupijos Antrojo Sinodo nutarimus, 964 – 978 )